زمان تعویض فیلتر روغن

بهترین زمان تعویض فیلتر روغن – اهمیت کار فیلتر روغن و طرز کار آن

حتما تا کنون دو به شک مانده اید که در هر تعویض روغن، زمان تعویض فیلتر روغن نیز هست و یا میشود در دفعات بعدی آن را تعویض کرد.

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید کمی با سیستم روغن کاری خودروی خود آشنا باشید. زمانی که شما موتور خودروی خود را استارت میزنید و روشن میکنید بلافاصله اویل پمپ(پمپ روغن) که نیروی خود را از چرخش موتور میگیرد به کار افتاده و روغن را از کف کارتل به داخل موتور پمپاژ میکند.
در اولین مرحله روغن برای تصفیه شدن وارد فیلتر روغن شده  و داخل فیلتر روغن از اطراف فیلتر المنتی به مرکز فیلتر و سپس به خارج آن منتقل میشود و این امر باعث تصفیه روغن از هرگونه براده ، لجن ، ناخالصی و … میشود.

چرا روغن نیاز به تصفیه دارد؟

روغن موتور برای روانکاری و جلوگیری از اصطکاک در موتور وارد قسمت هایی حساس از آن میشود مثلا یکی از مهم ترین قسمت های مورد نیاز روغن کاری ، قسمت یاتاقان بندی میل لنگ بوده که هرگونه اصطکاک و یاخوردگی باعث فرار روغن و عدم روغن کاری مناسب و درنتیجه باعث اصطکاک شدید و یاتاقان زدن موتور میشود.

همچنین اگر شما در فواصل طولانی زمان تعویض فیلتر روغن خودروی خود را به تعویق بیندازید ، به دلیل گرفتگی فیلتر روغن و سفت بودن روغن موتور ، در هوا های سرد، روغن کاری با تاخیر انجام شده و امکان ترکیدگی فیلتر در صورت گاز دادن به موتور وجود دارد.

همچنین در قسمت بالایی فیلتر روغن سوپاپی به نام سوپاپ بای پس وجود داشته که در زمان گرفتگی المنت های فیلتر و بالا رفتن بیش از حد فشار روغن ، روغن تصفیه نشده را مستقیما به داخل موتور هدایت میکند و به اینصورت انگار فیلتر روغن اصلا وجود ندارد

پس نتیجه گیری میکنیم با توجه به قیمت پایین این فیلتر و اهمیت کار آن ،تعویض فیلتر روغن در هربار تعویض روغن الزامی بوده تا از هزینه های بالاتر جلوگیری شود.

مشاهده مطلب  تاثیر روغن موتور در تشکیل کربن

 

برای مشاهده محصولات فیلتر روغن اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *