گرم کردن خودرو

دلیل گرم کردن خودرو چیست؟ نیاز خودرو به گرم کردن

اگر به توصیه تمام مکانیک ها و افراد فنی گوش کرده باشید،  همه آنها میگویند بگذارید ابتدا خودروی خود را گرم کنید سپس حرکت کنید اما دلیل گرم کردن خودرو و اصرار به آن چیست؟

گرم کردن خودرو از چند جهت اهمیت دارد
شما میدانید که درون موتور خودرو شما تعداد بسیار زیادی قطعات فلزی با فاصله های کم درکنار یکدیگر قرار گرفته اند و کار میکنند همچنین شما میدانید فلزات در زمان بالا رفتن حرارت منبسط شده و حجم آنها افزایش پیدا میکند. پس این همه قطعه درون موتور میبایست پس از گرم شدن موتور در یکدیگر قفل شده و از حرکت بایستند، اما اینطور نمیشود.

طراحان یک موتور خودرو تمامی قطعات را به طوری طراحی کرده اند که در زمان سرد بودن موتور این قطعات با یکدیگر فاصله بیشتری از حد نیاز داشته باشند تا در زمان گرم شدن موتور این فواصل کم شده و به حد عادی برسد. پس در زمان سرد بودن موتور تمامی قطعات به دلیل فاصله زیاد از هم، باعث ضربه و در نهایت استهلاک بیشتر میشوند. پس توصیه میشود در زمان سرد بودن موتور از فشار ناگهانی به خودرو اجتناب نمایید.

از جهت دیگر در زمان خاموشی خودرو ، تمامی روغن موتور به سمت پایین و به داخل کارتل برگشته و زمانی که شما استارت میزنید تا زمانی که روغن موتور به تمامی قطعات برسد ، این قطعا بدون روغن و خشک کار میکنند.

زمان بالا آمدن روغن چقدر است؟

مدت زمانی که طول میکشد که روغن موتور به تمامی قطعات موتور برسد بنا بر دمای روغن ، گرانروی روغن و مدت خاموش بودن خودرو متغیر است.
مثلا در صبح ها به دلیل خاموش بودن خودرو به مدت زیاد تمامی روغن ها از بین قطعات به پایین آمده همچنین روغن موتور شما نیز به علت سرما گرانروی بالا داشته و سفت میباشد و زمان بیشتری طول میکشد تا به قطعات برسد.
به همین دلیل در فصل های سرد استفاده از روغن موتور با گرانروی پائین توصیه میشود.

مشاهده مطلب  دلیل استفاده از ضد یخ چیست؟ آموزش اضافه کردن ضد یخ در موتور خودرو

نتیجه گیری میکنیم اگر میخواهید خودروی شما عمر بیشتر و با کیفیت تری داشته باشد ، برای گرم کردن خودروی خود کمی وقت بگذارید و اکیدا توصیه میشه هرزمان خودروی خود را روشن کردید به هیچ عنوان گاز ندهید و حداقل بعد از گذشت ۱ دقیقه درجا کار کردن ، حرکت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *