دلیل روغن سوزی چیست

روغن سوزی چیست ؟ دلیل روغن سوزی و راه های جلوگیری از آن

اصطلاح روغن سوزی را بار ها شنیده اید و اگر برای خودروی خودتان پیش آمده باشد حتما دلیل آن را جویا شده اید و خواستید بدانید روغن سوزی چیست.
اما دلیل روغن سوزی چیست و به چه علت به وجود میاید؟

اولین و ساده ترین راه فهمیدن روغن سوزی، کم شدن زیاد روغن در مدت زمان کم و همچنین خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرویتان است. اما دقت کنید دود سیاه و دود سفید نشان دهنده روغن سوزی موتور شما نمیباشد.

روغن سوزی چیست ؟

اگر روغن موتور خودروی شما به هر دلیل و راهی به محفظه احتراق موتور راه پیدا کند، همراه با سوخت میسوزد و دود آن از اگزوز خارج میشود. به این روند اصطلاحا روغن سوزی گفته میشود.
روغن موتور از ۳ طریق میتواند وارد محفظه احتراق شود:

۱- از جداره سیلندر
اگر شما از فیلتر هوا و فیلتر روغن مناسب استفاده نکرده باشید و یا در زمان مقرر آنها را تعویض نکرده باشید، جداره سیلندر با ورود گرد و غبار ساییده شده و با گشاد شدن سیلندر عمل آبندی به خوبی صورت نمیگیرد و روغن موتور به بالا و محفظه احتراق ورود پیدا میکند و همچنین اگر روغن موتورتان را در فواصل طولانی تعویض کرده اید،جرم و رسوب روغن موتور باعث جلوگیری از باز شدن رینگ های کمپرس روی پیستون ها شده و اصطلاحا موتور رینگ میچسباند و رینگ ها جلوی ورود روغن به محفظه احتراق را نمیگیرند.
(خروج دود آبی به صورت مستمر در سربالایی ها)

۲- از گاید سوپاپ ها
اگر به هر دلیل کاسه نمد های گاید سوپاپ ها از بین بروند و یا گاید ها کمی گشاد شوند، روغن از کنار سوپاپ ها به داخل محفظه احتراق راه میاید.
(خروج دود آبی با گاز دادن ناگهانی و عدم خروج دود در سر بالایی ها)

۳- محل سوختگی واشر سرسیلندر
اگر به هر دلیل واشر سرسیلندر خودروی شما بسوزد این امکان وجود دارد که از کانال ها، روغن به محفظه احتراق منتقل شود.

مشاهده مطلب  مفهوم روغن موتور سنتتیک چیست؟

 

جلوگیری از روغن سوزی خودرو

برای جلوگیری از روغن سوزی از روغن موتور، فیلتر هوا و فیلتر روغن استاندارد استفاده کرده و در فواصل کوتاه آنها را تعویض نمایید همچنین همیشه دمای موتور خود را بررسی کنید تا از حد مجاز بیشتر نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *