ضد یخ چیست

دلیل استفاده از ضد یخ چیست؟ آموزش اضافه کردن ضد یخ در موتور خودرو

ضد یخ چیست و به چه دلیل استفاده از آن در موتور خودرو تاکید شده است؟

ابتدا شما را به صورت مختصر با سیستم خنک کاری خودرو آشنا میکنیم:  سیستم های خنک کاری بنا بر شرایط استفاده خودرو به دو صورت “هوا خنک” و “آب خنک” طراحی شده اند.
در موتور های هوا خنک ، خنک کاری موتور توسط هوای عبوری از دور سیلندر ها انجام میشود و نیازی به آب و رادیاتور ندارند. این نوع موتور ها بیشتر برای موتور سیکلت ها و خودروهای شرایط سخت مانند خودرو های جنگی استفاده میشود.
موتور های آب خنک با چرخش آب به دوره سیلندر موتور و قسمت های مورد نیاز ، حرارت را به آب داده و آب به وسیله واتر پمپ به داخل رادیاتور پمپاژ شده و پس از خنک شدن مجددا به موتور باز میگردد.

همانطور که میدانید آب از دمای ۴ درجه سانتیگراد به پائین دچار انبساط شده و افزایش حجم دارد و به دلیل جامد شدن آن در دما های زیر صفر باعث ترکیدگی موضعی در قسمت های یخ زده میشود و به موتور و اجزای خودرو آسیب میزند. همچنین در دما های بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد آب شروع به تبخیر و جوشیدن میکند که این مورد نیز باعث فشار مضاعف و اختلال در امر خنک کاری موتور میشود.

حالا میداننید که اهمیت ضد یخ چیست ، تنها راهکار موجود برای جلوگیری از این مشکلات ، اضافه کردن محلول ضد یخ به آب موجود در سیستم خنک کننده خودرو میباشد. این محلول با پائین آوردن نقطه انجماد آب و همچنین بالا بردن نقطه جوش باعث جلوگیری از آسیب به موتور خودرو وسیستم خنک کاری آن میشود.

ترکیبات ضد یخ چیست :

ضد یخ های موجود در کشور ما معمولا به رنگ سبز روشن بوده که بر پایه ماده “اتیلن گلیکول” (نوعی الکل) تهیه شده. همچنین معمولا در ضد یخ ها، افزودنی هایی برای افزایش خاصیت انتقال پذیری حرارت ، خاصیت ضد خورندگی و رسوب ضدایی استفاده میشود تا کارایی سیستم خنک کاری خودرو شما افزایش یابد.

مشاهده مطلب  مفهوم روغن موتور سنتتیک چیست؟

نحوه افزودن ضد یخ:

برای افزودن ضد یخ ابتدا یکی از شلنگ های رادیاتور را باز کرده (شلنگ پایین رادیاتور) تا آب موجود در سیستم مقداری تخلیه و جا برای ضد یخ باز شود “توجه فرمائید ضد یخ برای محیط زیست مضر میباشد ، خواهشا آنرا در محیط زیست رها نکنید” سپس شلنگ را محکم سر جای خود بسته و از درب رادیاتور ضد یخ را اضافه کنید. نکته مهمی که میبایست در نظر بگیرید اینست که با توجه به راهنمای سازنده خودروی، شما میبایست سیستم خنک کاری خودروی خود را  پس از افزودن ضد یخ هواگیری فرمائید.

 

نسبت ضد یخ به آبحداقل دمای قابل تحمل(سانتیگراد)
%۲۵۱۲-
%۳۰۱۶-
%۵۰۳۷-

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *