روغن موتور سنتتیک چیست

مفهوم روغن موتور سنتتیک چیست؟

در این مقاله سعی داریم درباره انواع روش های تولید روغن موتور صحبت کنیم تا متوجه شویم روغن موتور سنتتیک چیست و به چه مفهوم میباشد.
حتما تا کنون نام روغن موتور معدنی ، سنتتیک و یا فول سنتتیک را شنیده اید ، برای آنکه بدانید روغن موتور سنتتیک چیست ابتدا باید بدانید که این اصطلاحات مربوط به روش ساخت و تولید یک روغن موتور میباشد که در ادامه با هریک از آنها آشنا میشوید.

به طور کلی روغن موتور ها از دو قسمت روغن پایه و افزودنی ها (ادتیو) تشکیل شده اند. روغن پایه مواد اصلی و پایه  روغن موتور را تشکیل داده و ادتیو ها برای افزایش کارائی و اضافه شدن خواص اضافی برای کارکرد بهتر روغن موتور میباشند.
یکی از اشتباهاتی که  به صورت عمومی درمیان مردم و حتی برخی از متخصصان جا افتاده اینست که روغن موتور های سنتتیک بصورت گیاهی تولید میشوند. اما در حقیقت روغن های معدنی یا غیر سنتتیک، صرفا از نفت خام تهیه شده و با ادتیو های مختلف مخلوط و عرضه میگردند اما روغن های سنتتیک بصورت شیمیایی و مصنوعی در آزمایشگاه تولید میشوند و همچنین روغن های نیمه سنتتیک همانطور که از نامش پیداست مخلوطی از روغن های معدنی و سنتتیک میباشد.

روغن موتور سنتتیک یا معدنی؟

بدن انسان بصورت طبیعی کار میکند و مشخصا تغذیه طبیعی و غیر شیمایی برا آن مفید بوده و بیشتر توصیه میشود، اما موتور خودرو توسط انسان ساخته شده و محصول طبیعت نیست پس برای موتور خودرو نیز روغن موتور های مصنوعی و شیمیائی مفید تر بود و عمکرد بسیار بهتری دارد.
برای مثال همانطور که در شکل زیر میبینید مولکول های روغن های معدنی چون بصورت طبیعی هستند شکل نامنظم دارند اما روغن موتور های سنتتیک بدلیل تولید مصنوعی و شیمیایی بصورت منظم و هم اندازه در کنار هم قرار گرفته اند که این مورد باعث انتقال فشار بصورت یکنواخت و در نهایت روغن کاری بسیار بهتر و موثر تر موتور خودرو میباشد. همچنین رفتار روغن موتور های سنتتیک در دما های مختلف سرد و گرم از نظر گرانروی مناسب تر بود و دما، کمترین اثر را بر روی کار این روغن موتور ها دارد.

مشاهده مطلب  روغن سوزی چیست ؟ دلیل روغن سوزی و راه های جلوگیری از آن

 

تفاوت مولکول های روغن موتور سنتتیک و معدنی

تفاوت مولکول های روغن موتور سنتتیک و معدنی

 

پس نتیجه میگیریم روغن موتور های سنتتیک و نیمه سنتتیک علاوه بر کارکرد بیشتر و ثبات بیشتر خواص روغن موتور از ابتدا تا انتهای کارکرد آن ، عملکرد بهتر از روغن موتور های معدنی داشته و عمر موتور خودرو را افزایش میدهد. اما به دلیل بالا بودن قیمت روغن موتور های سنتتیک، اگر سازنده خودرو شما بر استفاده از این روغن موتور ها اشاره نکرده میتوانید از روغن های معدنی و یا نیمه سنتتیک استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *